NÖROTOKSİN UYGULAMASI

Blog Image

NÖROTOKSİN UYGULAMASI

(Yüz kırışıklıkları, diş eti / diş estetiği, diş gıcırdatma tedavisi)

Nörotoksin, sinirin kası uyarmasını dolayısı ile kasılması engelleyen bir toksindir. Enjeksiyon ile kasa verilir ve etkisi 4-6 ay sürer.


Yüzde yaşla artan mimik kaslarının kasılmasına bağlı oluşan kırışıklıkların giderilmesinde yaygın olarak kullanılır. Bunu yanında dişetlerinin gülümseme esnasında aşırı görünmesi gibi kozmetik, diş gıcırdatma gibi fonksiyonel sorunlarda da başarı ile kullanılır. Nörotoksin uygulamasının anatomiye hakim hekimlerce yapılması olası komplikasyon riskini en aza indirecektir (Göz kapağı düşmesi, ağız ve kaşta asimetriler vb.)


Nörotoksin etkisi genelde 2-3 günde başlar 2-3 haftada maksimum etki görülür ve bu etki 3-4 ay devam eder. Etkisinin tamamen geçmesi 4-6 ayı bulabilir. 3 aydan az aralıklarla olmamak şartıyla tedavi ihtiyaç duyuldukça tekrarlanabilir. Cilt altı dokusu elastikiyetinde kayıp söz konusu ise faydalı sonuç vermeyebilir.


Hastaların uygulama öncesi ve sonrasında kan sulandırıcı ilaç kullanmaması gerekir. Uygulama sonrası yüzü oğuşturmaktan, masaj, aşırı sıcak tatbikinden ve aşırı efordan kaçınmak gerekir.