BURUN ESTETİK AMELİYATI - RINOPLASTI

Blog Image

BURUN ESTETİK AMELİYATI - RİNOPLASTİ

Burun yüzün merkezinde yer alması nedeniyle yüz estetiğinin önemli bir unsurudur. Burna şeklini veren cilt altındaki kemik ve kıkırdakların konfigürasyonudur. Cilt ve cilt altı dokuların özelliği de bu oluşuma katkıda bulunur. Rinoplastide genel olarak bu kıkırdak ve kemik iskeletin mimarisi değiştirilerek istenilen burun şekline ulaşılmaya çalışılır.

İlk zamanlarda daha küçük, burun sırtı aşırı indirilmiş ve ucu kalkık burunlar popülerken son yıllarda daha doğal görünümlü yüze ve kişiye uygun şekil arayışı başlamıştır. Rinoplasti burun fonksiyonel yapısını bozabilir; yani burun tıkanıklığına neden olabilir. Ameliyatı yapan hekimin tecrübesi bilgi ve becerisi ile bu durumun önüne geçilebilir.

Rinoplasti öncesi değerlendirme

Ameliyat öncesi usulüne uygun çekilen fotoğraflar üzerinden ameliyat sonrası olabilecek olası görüntüler bilgisayarla oluşturulur. Bunun amacı hastanın istediği ya da doktorunun önerdiği değişikliklerin hastanın beğenisine hitap ettiğinden emin olmak içindir. Hekim ayrıca bu fotoğraflardan ameliyat öncesi analiz ve planlama için yararlanır.

Buruna yapılan estetik girişim teknikleri:

Teknolojik yardımcı aletler:

Radyofrekans uygulaması: Burun içinde konka adını verdiğimiz büyüme küçülme yeteneği olan ve halk arasında burun eti olarak anılan yapılar, bazı kişilerde burun tıkanıklığına neden olur. Radyofrekans bu yapıları küçültmek için başarı ile kullanılabilir. Estetik ile ilgili değildir.

Laser uygulaması: Diğer ameliyatlarda kullanılan laserlerin rinoplastide uygulaması gereksizdir. Rinoplasti ameliyatına bir katkısı bulunmamaktadır.

Piezo uygulaması: Piezo kemiği kesmek için uzun süreden beri kullanılan ancak rinoplastide uygulama sahası bulması göreceli olarak daha yeni olan bir yöntemdir. Kullanılması için açık rinoplasti tercih edilmelidir.

Minimal invaziv girişimler:

Dolgu uygulamaları:

Dolgu uygulamaları ile burun şekli değiştirilebilir. Günümüzde yüze uygulanan en sık dolgu materyali komplikasyonları en aza indirmek için geçici süre kalan dolgulardır. Basit bir yöntem gibi görünmesine karşın kolumella (burun delikleri arasındaki kısım) ve nasionda (burun kökü) uygulanan dolgular besleyici damarlara bası yapıp nekroza (cilt ve cilt altı dokunun erimesi, kaybı) yol açabilir.

Burun askı – iple burun estetiği:

Lokal anestezi altında uygulanan dakikalar süren kısa bir işlemdir. Uzun sürede eriyen özel dizayn edilmiş ameliyat iplikleri ile yapılır. Dezavantajı her hasta için uygun olmamasıdır.

Ameliyat ile minimal invaziv girişimler:

Minimal deformitesi olan hastaların soruna yönelik burun bölgesine yapılan kısıtlı cerrahi müdahalelerle sorunun ortadan kaldırılması mümkün olabilir (sadece burun ucu veya sadece burun sırtına minimal müdahale gibi). Bu hastalarda lateral ostetomi yapılmadığından ve kısıtlı bölge ile uğraşıldığı için morluk ve şişlik olmaz.

Rinoplasti teknikleri: Hangisi seçilmeli

Genel olarak kapalı, açık olarak ikiye ayrılır. Açık rinoplastide burun delikleri arasına kesi yapıldığı için bu bölgede daha sonra alınacak dikişler bulunur. Açık teknikte ameliyat sonrası burun ucunda gelişen ödem daha çok olur ve uzun sürer, ancak zamanla normale dönecektir. Aslında teknikler daha fazla çeşitlendirilebilir. Tekniklerin burunda yapılacak işlemlere göre birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları olabilir. Her burnun ihtiyacına göre teknik seçilmelidir  ve tabiidir ki cerrahın da bu seçilen tekniğe aşina olması gereklidir. Esas olan en az müdahale ile istenilen en iyi sonuca kalıcı olarak ulaşmaktır. Ameliyat sonrası elde edilen iyi sonuçların kalıcı olarak devam etmesi tekniğin sonuçlarının öngörülebilir olması ile ancak mümkün olur.

Ameliyat sonrası

Tampon gerekli midir?

Tampon konulması şart değildir, ancak bazı cerrahlar tampon tercih edebilirler. Burun üzerine sıcakta şekil değiştiren soğuduğunda sabit şeklini koruyan bir plastik materyal (atel) koruyucu amaçla yapıştırılır. Bu atel 7 gün sonra çıkarılır. İlk 24 saatte yüze soğuk tatbik etmek şişlik ve renk değişiklikleri azaltır. 8 hafta buruna darbe gelmemeli, 6 hafta gözlük takılmamalı, 2.5 ay burun cildi güneş ışığından korunmalıdır. Bazı hekimlerin bu uygulamaları farklılık gösterebilir. Ameliyat sonrası hastalar birinci ve üçüncü ve altıncı ayda başarı açısından değerlendirilir.

İkinci ameliyat - revizyon rinoplasti gerekir mi?

Rinoplasti sonrası yeterli kozmetik tatmin sağlanamaz ya da fonksiyon bozukluğu oluştu ise revizyon denen ikinci ameliyat gündeme gelir. İstisnalar olmakla beraber ikinci ameliyatın 6. aydan sonra yapılması uygundur. Birden fazla başarısız ameliyat geçiren hastalara uygun olduğu takdirde yeniden ameliyat yapmak mümkündür, ancak ehil ve tecrübeli bir cerrahın hasta ile beraber karar alması gerekir.