DOLGU UYGULAMASI

Blog Image

DOLGU UYGULAMASI

Dermal dolgu uygulaması yaygın olarak ve giderek artan bir şekilde kullanılmaktadır. 2014 yılında dünyada 5.5 milyonu geçen uygulama yapılmıştır. 2016 yılında sadece ABD’de uygulama sayısı 2.5 milyon olarak verilmektedir.


Bugün en çok kullanılan dolgu maddesi ilk kez 1996 da FDA tarafından onaylanan hyaluronik asittir. Pek çok türde ortak olarak bulunan ve  bağ dokusunu oluşturan yapı taşlarından biridir. Dolayısı ile alerjik reaksiyon görülme ihtimali çok düşüktür. Biyolojik olarak yıkılabildiği için 6-24 ay süreyle etkisini sürdürür, hatta istenmeyen durumlarda hyalurodinaz enzimi ile ortadan kaldırılabilir. Yüzde elmacık kemikleri, nazolabial sulkus, burun, dudak, çene gibi bölgelerde şekillendirme amacıyla uygulanmaktadır.


Düşük immünolojik ve inflamatuar etki, kalıcı olmaması gibi istenen ideal özelliklere sahip olması bugün en tercih edilen dolgu maddesi olmasını sağlamıştır. Ancak nadirde olsa komplikasyonlar görülebilmektedir. Özellikle burun kökü ve kolumellada ( burun delikleri arasındaki kısım) uygun olmayan uygulamalarla damar basısı sonucu veya yüzde yakın aralıklarla tekrarlanan aşırı uygulamalar sonucu nekrozlar ( deri ve deri altı dokuların ölümü ve erimesi ), emboliye bağlı görme komplikasyonları çok nadir de olsa görülebilmektedir. Bu nedenle ehil kişilerce usulüne uygun şekilde uygulanmalıdır.