SEPTUM PERFORASYONU - BURUNDA DELİK

Blog Image

SEPTUM PERFORASYONU - BURUNDA DELİK

Burun boşluğunu ikiye ayıran duvara septum denir. Bu duvarın delinmesi septum perforasyonu olarak adlandırılır. Delici yaralanmalar sonrasında; frengi, verem, Wegener granümatozu gibi bazı özel hastalıklar, sanayide kullanılan solunum yolundan alınan irritan kimyasallar neden olabilir. Ancak en çok burun ameliyatlarının istenmeyen bir sonucu olarak görülür.

Burun tıkanıklığı, burun kanaması, aşırı kabuklanma ve nefes alıp verirken ıslık sesi gibi şikayetlere neden olur. Delik büyüklüğü her zaman yakınmaların şiddeti ile orantılı değildir.

Septal buton denilen birbirine tutturulmuş iki düğme gibi düşünebileceğimiz silikon yapraklardan oluşan aparey deliğe tatbik edilerek ameliyatsız iyileşme sağlanabilir. Ancak akıntı, kabuklanma ve enfeksiyon nedeni ile uzun süreli kullanım genelde mümkün olmaz. Yakınması olan hastalarda delik ameliyat ile (perforasyon onarım ameliyatı) kapatılarak tedavi edilir. Hastadan hastaya başarı şansı değişebilir. Literatürde çok değişken sonuçlar vardır. Tarih içinde deliği kapatmada pek çok materyal kullanılmıştır. En başarılıları hastanın kendisine ait olan kıkırdak veya fasiyadır.

Bölgenin yeri ve tamir edilen dokuların çok hassas ve kırılgan olması nedeni ile zor bir ameliyat olduğu kabul edilir. 4-5 cm’yi bulan büyük delikler bile ameliyatla kapatılabilir. Cerrahın mutlak olarak bu konuda, tecrübe ve ilgisinin olması gerekir. Ameliyat sonrası 2. ayda delik kapalı ise ameliyat başarılı olarak kabul edilir. 2 aydan önceki sonuçlar yanıltıcı olabilir. .