SİNÜZİT NEDİR?

Blog Image

SİNÜZİT NEDİR?

Sinüzitler burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı ve yüz ağrısının nedeni olan sinüslerin iltihabı ile giden bir hastalıktır.

Aslında sinüsler soğuk algınlığı gibi sıradan viral hastalıklarda dahi hastalığa iştirak edebilir. Ancak viral hastalığın normal seyri zarfında bir haftada iyileşmesi ile sinüsler de iyileşir. Bazı özel durumlarda bu iyileşme olmaz ve hastalık sinüslerde şiddetlenerek devam eder. Bu durumda hastaların önemli bir kısmı uygulanacak ilaç tedavisi ile iyileşir. İlaç tedavisinin en önemli unsuru antibiyotiklerdir. Kültür almak invaziv bir işlem olduğu için kültür alınmadan antibiyotik başlanır. Seçilmesi gereken antibiyotikler daha önceki kültürlerle yapılan çalışmalarda saptanan bakteriyel ajanlara etkisine göre belirlenmiştir. Antibiyotik yanında serum fizyolojik veya hazır deniz suyu spreyleri ile burun yıkama, kortizonlu burun spreyleri veya dekonjestan burun spreyleri de tedavide yardımcı olur.

İlaç tedavisinden fayda görmeyen veya sık ve tekrarlayan enfeksiyon geçiren kişilerde kolaylaştırıcı faktörlerin olup olmadığı araştırılır. Alerjik ve kronik nezleler, polipler, anatomik bozukluklar ya da varyasyonlar (septum deviasyonu, konka sorunları koanal atrezi, vs.), mantar enfeksiyonları ve tümörler bu faktörlerin arasında sayılabilir. Bu faktörler endoskopik burun muayenesi ve sinüs bilgisayarlı tomografisi ile tespit edilebilirler. Kolaylaştırıcı faktörler saptanırsa bunların ilaç veya ameliyat ile tedavisi sorunu ortadan kaldıracaktır. Hiçbir faktör saptanamıyor ve ilaç tedavileri fayda etmiyorsa cerrahi tedavi gündeme gelir.

Sinüzitlerde enfeksiyonun çeşitli yollarla sinüs dışına çıkması ve komşu dokularda hastalık veya tahribata yol açması sinüzit komplikasyonu olarak adlandırılır. Yüz kemikleri göz oluşumları ve beyin-beyin zarları etkilenebilir. Bu gibi komplikasyonların tedavisi damardan antibiyotik verilmesi ve gereken durumlarda cerrahi ile olur (bkz. Endoskopik sinüs cerrahisi). Günümüzde sinüslere müdahalelerin çok büyük bir kısmı endoskopik sinüs cerrahisi şeklinde uygulanmaktadır.